Michalovy zetky

Kochův scooter

Známý strakonický konstruktér J.F. Koch pracoval už během druhé světové války na myšlence jednoduchého malého skůtru. Výsledkem jeho snažení byl prototyp malého jednomístného vozítka s plechovou samonosnou karosérií a klasickým dvoutaktním motorem. Snad pro tvar řídítek byl někdy přezdíván „vlaštovka“. Jeho fotografie se objevila na historicky první straně prvního ročníku Světa motorů v roce 1947. Byla pravděpodobně pořízena již o rok dříve na tradičním pražském veletrhu. Spolu s vozítkem je na ní zachycen i jeho konstruktér, kterak právě diskutuje s tehdejším předsedou vlády Klementem Gottwaldem.

Přesto, že se ještě v roce 1947 objevuje v tisku informace o přípravách sériové výroby tohoto „scooteru“, ve skutečnosti k ní nikdy nedošlo. Skůtr se přitom v tomtéž roce objevil i v propagačních materiálech po boku ČZ125B. Na reklamním snímku má na předním blatníku poznávací značku, znak ČZ a vzadu náhradní kolo.

V příštích letech se objeví ještě řada dalších povětšinou amatérských konstrukcí, na domácí sériově vyráběný skůtr si však případní zájemci museli počkat ještě dalších deset let. Teprve v roce 1957 byla v Českých Budějovicích zahájena výroba Čezety 501.

KOCHŮV SCOOTER KOCHŮV SCOOTER KOCHŮV SCOOTER KOCHŮV SCOOTER

Všechna práva vyhrazena. © 2011–2019 Michal Čtrnáctý